Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż bieganie. Biegać można o każdej porze roku, wszędzie, bez specjalnego sprzętu. Teoretycznie również można biegać w każdym obuwiu, lecz jeśli chce się aby ten sport był przyjemnością należy wybrać buty sportowe. Najlepiej będzie jeśli będzie to również obuwie odpowiednio dobrane do swojego typu stopy. Zanim więc uda się do sklepu i wybierze pierwsze lepsze obuwie sportowe warto poznać kilka zasad którymi należy się kierować przy wyborze. Podstawową informacją z którą należy się zaznajomić jest rodzaj posiadanej stopy. Rozróżnić można 3 rodzaje stopy:

  • supinująca
  • pronująca
  • neutralna

W przypadku stopy supinującej ciężar ciała przenoszony jest na zewnętrzną krawędź stopy. Osoby posiadające ten typ powinny posiadać buty z dużą amortyzacją w szczególnych wypadkach mogą korzystać również z butów które przeznaczone są dla stóp neutralnych.

W przypadku stopy pronującej ciężar ciała przenoszony jest zewnętrznej części pięty do wewnątrz. Ten typ stopy zwany jest często kaczą stopą bądź kaczym chodem. Nadmierna pronacja nie wypadanie korzystnie dla prawidłowej techniki biegu. Niestety destabilizuje ona krok, może również przyczyniać się do powstawania zmian w stawach kolanowych, biodrowych, jak również w kręgosłupie.

Posiadacze stopy neutralnej mają najłatwiejsze sytuację. U nich podczas biegania ląduje się na zewnętrznej części pięty. Ciężar rozkłada się równomiernie na całej stopie. Osoby takie mogą korzystać z butów przeznaczonych dla stopy neutralnej, ale również może okazać się że będą pasowały im również buty dla pronatorów bądź supinatorów.

Obuwie można podzielić również według ich przeznaczenia. Najczęściej wyróżniamy obuwie:

  • treningowe
  • startowe
  • trailowe

Obuwie treningowe przeznaczone jest do codziennej aktywności, do codziennego biegania. Ma średnią bądź dużą amortyzacją. Obuwie startowe przeznaczone jest głównie do startów. Charakteryzuje się ono tym że jest lżejsze od treningowych i również mniejszą amortyzacją. Buty te są bardziej delikatnie. Obuwie trailowe to buty które są przeznaczone na trudniejsze warunki atmosferyczne takie jak błoto, śnieg, korzenie. Nie są jednak wskazane do biegania po asfalcie. Buty do biegania można kupić na stronie http://www.dobiegania.pl/buty-do-biegania-meskie-c-115.html. Na podanej stronie jest ogromny wybór butów zarówno dla każdego rodzaju stopy jak i na różne powierzchnie. Znajdziemy tam również różne popularne marki butów do biegania takie jak Asics, Adidas oraz inne. Marki oferowane w sklepie charakteryzują się tym, że produkują obuwie bardzo dobrej jakości, które nadaje się do codziennego biegania, ale również będzie idealnym rozwiązaniem do biegania w zawodach sportowych. Kupując obuwie warto zdecydować się na to dobrej jakości. Niestety tanie obuwie często wiąże się z tym, że będzie ono słabej jakości. Nie jest to reguła, niemniej jednak można spotkać się z sytuacjami, kiedy tanie obuwie rozklei się po kilku biegach. Nie oczekuje się od niego również płaskich szwów, dobrej amortyzacji czy elastycznej podeszwy. Niestety dobrej jakości materiały kosztują i nie ma się co oszukiwać, że tanie buty posłużą wiele sezonów.

Warto pamiętać o tym, aby nie biegać w jednych butach, aż się rozpadną, a lepiej wymienić je na nowe kiedy tylko bieganie w nich będzie powodowało dyskomfort bądź otarcia.