Abdominoplastyka- tajemniczo brzmiąca nazwa oznacza w rzeczywistości plastykę powłok brzucha. Zabieg zaliczany jest do zabiegów medycyny estetycznej, choć jest znacznie bardziej poważniejszy od innych zabiegów.

Omawiany zabieg wykonywany jest w całkowitej narkozie przez lekarza chirurga. Plastykę powłok brzusznych wykonuje się w celu usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej, zbędnej zbyt luźnej skóry, ale również celu wzmocnienia mięśni ściany jamy brzusznej.

Skóra na brzuchu rozciąga się z różnych powodów. U kobiet może to nastąpić podczas ciąży, kiedy to rosnąca macica rozciąga skórę jak również mięśnie brzucha. Po porodzie, choć skóra częściowo obkurcza się, pozostaje jednak jej nadmiar. Może on występować w postaci nieetycznego fałdu z rozstępami. Ten problem dotyczy wielu kobiet, nie tylko tych które znacznie przytyły w czasie ciąży. Nie u każdej kobiety skóra jest w stanie obkurczyć się w wystarczającym stopniu. Innym powodem nadmiaru skóry na brzuchu jest po prostu zbyt szybkie chudnięcie bez ćwiczeń fizycznych.

Zabieg abdominoplastyki może być połączony z zabiegiem liposukcji po to, aby uzyskać jeszcze lepsze efekty. Aby wykonać taki zabieg należy wykonać szereg badań poprzedzających. Powinno to być badanie fizykalne , ponadto USG powłok oraz jamy brzusznej. Na pewien czas przed zabiegiem powinno się odstawić leki, szczególnie te, które zawierają w swoim składzie kwas acetylosalicylowy. Niewskazana jest również drastyczna, rygorystyczna dieta, palenie papierosów, używki. W dniu operacji koniecznie trzeba pozostać na czczo. Zabieg wykonywany jest po przebytej miesiączce. Ustalając zakres zabiegu dokładnie określa się położenie pępka oraz zaznacza nadmiar skóry, który kwalifikowany jest do usunięcia. Nacięcie niezbędne do usunięcia skóry wykonywane jest w podbrzuszu oraz linii bikini, rozciąga się ono między kolcami biodrowymi przednimi. Tuż po usunięciu zbędnej skóry ustalane jest miejsce nowego położenia pępka. Wtedy również zaopatruje się przepukliny, zakłada niezbędne dreny oraz zszywa tkanki warstwowo.

Nie każdy może wykonywać zabieg abdominoplastyki. Są pewne przeciwwskazania są to między innymi:

  • zaburzenia krzepliwości
  • ciąża oraz karmienie piersią
  • nieregulowana cukrzyca
  • ogólny zły stan zdrowia

Zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W klinice przybywa się od 1 do 2 dób. W zależności od indywidualnych wskazań rekonwalescencja trwa około 10 dni, tyle bowiem goją się rany powierzchniowe po plastyce powłok brzucha. Natomiast dodatkowo przez okres 6 tygodni po zabiegu niewskazane jest uprawianie sportu, korzystanie z sauny oraz basenu jak również zakaz wysiłku fizycznego. Wskazane jest również w tym okresie noszenie pasa brzusznego. Więcej informacji na temat plastyki powłok brzucha przeczytać można na stronie http://chirurgplastyczny-krakow.pl/plastyka-powlok-brzucha. Operacja plastyka powłok brzucha trwa mniej więcej dwie- trzy godziny. Przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie zestawu badań takich jak grupa krwi morfologia cukier układ krzepnięcia EKG oraz inne na polecenie lekarza. Tak jak przy każdym zabiegu chirurgicznym zarówno po abdominoplastyce mogą pojawić się pewne komplikacje. Niektóre rany mogą się gorzej goić w zależności od ciała pacjenta. Może pojawić się infekcja w ranie pooperacyjnej, krwiak, jak również nierówność tkanek oraz przedłużający się obrzęk. Powikłania te nie występują jednak często.

Ostateczny rezultat zabiegu widoczny jest po około od trzech do sześciu miesięcy.