Jedną z najpopularniejszych chorób skóry jest trądzik. Dotyka on najczęściej nastolatków oraz osób młodych, lecz również w starszym wieku mogą zdarzyć się przypadki trądziku. Niewykluczone nawet, że może się on pojawić po 50 roku życia. Nie jest łatwo zlikwidować trądzik. Nie jest również łatwo ukryć go pod makijażem. Trądzik lubi rozprzestrzeniać się na inne partie twarzy.

W jaki sposób można go się pozbyć?

Warto najpierw wspomnieć o przyczynach powstawania trądziku trądzik. Trądzik często powraca, a to że chwilowo kondycja skóry się poprawiła nie oznacza że został on wyleczony. Często jest tak że trądzik jest dziedziczony po rodzicach. Jest również wiele różnych czynników sprzyjających powstawaniu trądziku są to:

 • zmiany hormonalne
 • złe nawyki żywieniowe
 • dużo alkoholu oraz słodyczy
 • stres
 • nieodpowiednia higiena
 • różnego rodzaju używki

Trądzik najczęściej pojawia się na twarzy, szyi i plecach oraz dekolcie. Objawem trądziku mogą być grudki, krostki, guzy, cysty, a w konsekwencji nieleczonego trądziku często pojawiają się przebarwienia oraz blizny potrądzikowe, który niestety bardzo trudno jest usunąć.

Wyróżnić można różne rodzaje trądziku są to między innymi:

 1. trądzik młodzieńczy pojawiający się w okresie pokwitania najczęściej ma związek ze zmianami hormonalnymi
 2. trądzik niemowlęcy najczęściej nie wymaga leczenia i stopniowo sam ustępuje
 3. trądzik bliznowcowy przy którym mogą pojawić się przerosły blizny
 4. trądzik ropowiczy gdzie objawem są torbiele ropne
 5. trądzik skupiony objawiający się naciekami i ropnymi torbielami najczęściej u mężczyzn
 6. trądzik wywołany pojawiający się na skutek działania leków bądź kosmetyków.

Jak wyleczyć trądzik?

Sposób leczenia uzależniony jest od postaci trądziku. Niezmiernie ważne znaczenie ma leczenie farmakologiczne. Lekarz dermatolog może przepisać odpowiedni antybiotyk w postaci tabletek, kremu bądź maści. Może to być leczenie miejscowe mające na celu wyeliminowanie stanu zapalnego przy pomocy preparatów na bazie mentolu, kwasu salicylowego, retinoidów. Z kolei preparaty wewnętrzne to antybiotyki, preparaty z cynkiem, preparaty witaminowe, jak również hormony.

Wiele ciekawych informacji na temat leczenia trądziku można znaleźć na stronie centrum medycznego Dr Rajzer http://drlidiarajzer.pl/tradzik/ . Zarówno dermatolodzy jak i kosmetolodzy stwierdzają, że najlepsza kuracja przeciwtrądzikowa to taka która łączy w sobie leczenie zarówno farmakologiczne jak również prawidłową pielęgnację cery tłustej oraz odpowiednio dobrane zabiegi kosmetyczne. Dzięki nim skóra dużo szybciej dochodzi do siebie a trądzik zanika.

Zabiegami kosmetycznymi polecanymi do walki trądzikiem są:

 • mikrodermabrazja, przy której przy pomocy specjalnego preparatu ściera się zrogowaciały naskórek
 • peeling medyczny
 • kriopeeling, czyi zamrażanie chorych tkanek ciekłym azotem;
 • zabiegi laserowe do usuwania blizn potrądzikowych.

Warto udać się na takie zabiegi do profesjonalnego gabinetu dermatologii, gdzie pod okiem lekarza dermatologa dobierze się odpowiednią kurację przeciwrądzikową.