Mówi się, że bieganie to sport minimalistyczny: nie jest konieczne kupno wiążącego karnetu na siłownię, ani kompletu drogiego sprzętu specjalistycznego. Nie potrzeba doskonalić techniki pod okiem trenera, robimy przecież to, co nasi przodkowie sprzed tysięcy lat.

Konieczna jest tylko para butów do biegania. Niemniej nikt, kto przebiegł w życiu choć kilka pięciokilometrowych odcinków nie ulegnie złudzeniu, że wystarczą tu stare trampki. Nie chodzi tylko o komfort, ale także o zapobiegnięcie kontuzji. W trakcie biegu, noga uderza o podłoże z siłą sięgającą trzykrotności ciężaru użytkownika. Żaden biegacz nie chciałby żeby nadwyrężona stopa przypominała o sobie z każdym krokiem. Zaoszczędzone pieniądze warto więc przeznaczyć na solidne buty do biegania.

Na co zwrócić uwagę?

Kupując obuwie biegowe warto zadbać nie tylko o numerek na podeszwie, czy fason. Przede wszystkim, zamiast pobliskiego dyskontu sportowego, skorzystajmy z profesjonalnego sklepu specjalistycznego. Np. http://www.dobiegania.pl, poza szerokim, i precyzyjnie opisanym asortymentem oferuje 30 dni na zwrot towaru, jeżeli buty okażą się źle dopasowane. Zamiast dać się oczarować angielskim nazwom nowinek technicznych, trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów:

– Rozmiar dobiera się według długości wkładki, aby zapewnić palcom swobodę, powinna być do 1cm dłuższa niż stopa biegacza. Przed zakupem zmierz obie stopy odrysowując je na kartce papieru.

– Stopień amortyzacji należy dopasować do wagi właściciela. Dla biegaczy z nadwagą konieczne jest zapewnienie stawom odpowiedniej ochrony. Jeżeli użytkownik nie ma zbędnych kilogramów, nie jest wskazana silna amortyzacja, ponieważ zbyt duże wsparcie wyłączy nasze ścięgna i mięśnie z treningu.

– Jeżeli stopa supinuje (palce podniesionej stopy kierują się podczas przetaczania na zewnątrz), lub pronuje (palce do wewnątrz) powinno się poszukać modelu, który to akomoduje.

– Dla biegających z śródstopia lepsze będzie obuwie z mniejszym offsetem (tj. różnicą między wysokością oparcia tyłu stopy, a wysokością w palcach), większy offset jest odpowiedni dla biegania z pięty.

– Na nawierzchnie asfaltowe lub betonowe potrzebna jest dobra amortyzacja, z kolei do biegania po lesie przyda się mocno wyprofilowany bieżnik z wypustkami.

– Wbrew pozorom, masa buta ma istotne znaczenie. Szczególnie w wypadku biegów długodystansowych, kilkadziesiąt gramów może stanowić o sporej różnicy w wynikach.

Pora na zakup

Gdy biegacz wie już jaka specyfikacja techniczna jest dla niego najlepsza, czas wybrać model buta. Marka jest ważna, ale nie tylko ze względu na logo, stanowić ma ona gwarancję solidnego wykonania obuwia i doświadczenia producenta w stosowaniu technologii. Buty do biegania Adidas cechuje niemiecka precyzja i innowacyjność, możemy być pewni, że nie wylądują w koszu po jednym sezonie. Finalizując proces wyboru, oczywiście trzeba także zwrócić uwagę na kolor i fason buta. Na pewno będziemy bardziej zmotywowani przed treningiem, gdy buty będą nam się, najzwyczajniej w świecie, podobały.